Nasıl Tercih Yapılmalı?

Nasıl Tercih Yapılmalı?

  • 19.07.2022

Üniversite eğitimi her gencin en büyük hayalleridir. Bu eğitim kişiye mesleki ve sosyal yetenekler kazandıran özel bir eğitimdir.

Ancak bu eğitime başlama yaşı ve hazırlanma koşulları sebebi ile genelde ne istediğimizi tam olarak bilmeden tercihler yaparız.

Üniversitemi seçmeliyiz?

Bölüm mü?

Yoksa sadece alabileceğin en yüksek puanı alıp kılavuzdan mı karar vermeliyiz?

 

Doğru tercih isteklerimizi doğru tanımlamakla ve ne istediğimizi doğru bilmekle ilgilidir. Ancak YKS sınav sonuçları ile 400+ bölüm arasından tercih yaparız. Bu tercihlerimiz sonucu tüm dünyada tanımlı 7000+ meslekten birine girmek için.

Bu kadar bölüm ve meslek hakkında bir kişinin bilgi sahibi olması imkansızdır. Bu kişi aynı zaman YKS sınavına hazırlanmış ve tüm yıl boyunca büyük bir stresle savaştıysa bu daha da imkansız hale gelir.

Peki bölümleri ve bize uygunluğunu bilmeden nasıl tercih yapılabilir?

Size en uygun bölüme nasıl karar verebilirsiniz?

 

İsteklerinize ve yeteneklerinize en uygun bölümü nasıl öğrenebilirsiniz?

 

Tercih Analizi istek ve yeteneklerinize bölümleri en uygunundan hiç uygun olmayanına kadar gruplandırarak size sunabilen Türkiye’de standardize edilmiş İLK Mesleki Çevre Envanteridir.

 

Hemen üye olarak envanteri çözebilir, detaylı raporuna ulaşabilirsin. 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir :
Büyüyünce ne olacağım?
22.07.2022

Her çocuğa yetişkinler tarafından sorulan en klasik sorulardan birisidir.”- Büyüyünce ne olacaksın?” Şimdi bu soruya çocuk aklımızla verdiğimiz cevabı neden verdiğimizi hatırlamaya çalışalım?
Doğru Meslek Seçiminin Önemi
19.07.2022

Doğru meslek kişinin yeteneklerine ve ilgisine en uygun meslektir. Kişi başarabildiği işlerde çok daha mutlu olur. Ayrıca yetenek ve kişilik uyumunun tam yakalandığı durumlarda yüksek kazanç ise kaçınılmazdır.