Doğru Meslek Seçiminin Önemi

Doğru Meslek Seçiminin Önemi

  • 19.07.2022


Doğru Meslek Seçiminin Önemi

“Meslek seçimi, bireyin kendisine açık meslekleri, çeşitli yönleri ile değerlendirip, kendi gereksinmeleri açısından, istenilir yönleri çok, istenmeyen yönleri az olan birine yönelmeye karar vermesidir. (Kuzgun, 1982:1).”

Altı çizili ve kalın harflerle yazılmış olan bu tanım kişinin tecrübe edebildiği, en az bir kere uygulamasına tanık olduğu, beklentilerini ve statüsünü bildiği meslekleri kastetmektedir.

Tüm dünyada tanımlanmış 7000+ meslek vardır. Bu mesleklerin hepsini bilmek, uygulamasına tanık olmak 15-20 yaş aralığında ki bir insan için imkansızdır.

Doğru meslek kişinin yeteneklerine ve ilgisine en uygun meslektir. Kişi başarabildiği işlerde çok daha mutlu olur. Ayrıca yetenek ve kişilik uyumunun tam yakalandığı durumlarda yüksek kazanç ise kaçınılmazdır.

Peki Nasıl Meslek Seçilmeli?

İnsan temel yeteneklerini bilebilir ancak bu yetenekleri ile hangi meslekleri yapabileceğini bilmesi çok zordur. Tercih Analizi kişinin ilgi ve yeteneklerine en uygun üniversite bölümünü gruplandırarak rapor haline getirir.

Bu raporda kullanıcıya en uygun bölümler yakınlık seviyesine göre sıralanır.  Hemen Üye Ol

Bu yazılar da ilginizi çekebilir :
Büyüyünce ne olacağım?
22.07.2022

Her çocuğa yetişkinler tarafından sorulan en klasik sorulardan birisidir.”- Büyüyünce ne olacaksın?” Şimdi bu soruya çocuk aklımızla verdiğimiz cevabı neden verdiğimizi hatırlamaya çalışalım?
Nasıl Tercih Yapılmalı?
19.07.2022

Nasıl Tercih Yapılmalı?